V súťaži družstiev v skokoch tretie olympijské zlato pre Nemecko

17.02.2014 Celý región

Červená Poľana 17. februára (TASR) - Nemeckí skokani na lyžiach v zložení Andreas Wank, Marinus Kraus, Andreas Wellinger a Severin Freund (1041,1 bodu) získali na XXII. ZOH v Soči zlaté medaily v súťaži družstiev na veľkom mostíku. Strieborné kovy si vybojovali rakúski reprezentanti (1038,4), bronz putuje do Japonska (1024,9).

Nemeckí skokani, ktorí získali olympijské zlato v súťaži družstiev na veľkom mostíku aj v rokoch 1994 v Lillehammeri a 2002 v Salt Lake City, tak ukončili nadvládu rakúskych reprezentantov. Rakúšania nenašli premožiteľov v tímových súťažiach na olympiáde v rokoch 2006 v Turíne a v roku 2010 vo Vancouvri, navyše dominovali v tejto disciplíne aj na majstrovstvách sveta od roku 2005.

"Z Vancouvru mám striebro zo súťaže družstiev a teraz dokonca zlato. Myslím, že to bola skutočne veľmi vyrovnaná súťaž. Teraz si urobíme veľkú party," povedal Wank.

V dramatickom finálovom súboji o čelo v poradí sa Nemci vystriedali niekoľkokrát s Rakúšanmi, ktorí štartovali v zložení s Michaelom Hayböckom, Thomasom Morgensternom, Thomasom Diethartom a Gregorom Schlierenzauerom. Dva skoky pred koncom dokonca Rakúšania po vydarenom pokuse Thomasa Morgensterna, ktorý sa ešte zotavuje po dvoch nedávnych pádoch, viedli s náskokom 0,3 bodu. Lenže potom 18-ročný Nemec Wellinger skočil 134,5 m a Severin pod tlakom spečatil zlatý triumf skokom dlhým 131 m.

"Som šťastný, že mám medailu. V posledných dňoch to bolo náročné. Mali sme nejaké problémy, ale bolo to nesmierne vyrovnané a tesné. Štyri až päť bodov, to je skoro nič," povedal Schlierenzauer, ktorý skončil siedmy v individuálnej súťaži na veľkom mostíku.

V japonskom družstve sa tešil z druhej medaily v Soči aj 41-ročný veterán Noriaki Kasai, ktorý predviedol dva vyrovnané skoky dlhé 134 m. Okrem veterána s 25-ročnou kariérou sa tešili z bronzového kovu aj Reruhi Šimizu, Taku Takeuči a Daiki Ito. Poľsko v zostave aj s čerstvým dvojnásobným olympijským víťazom na strednom a veľkom mostíku v areáli RusSki Gorkij Kamilom Stochom skončilo na štvrtej priečke (1011,8). Z dvanásťčlenného štartovného poľa sa do finálového kola neprebojovali tímy domáceho Ruska, USA, Kórejskej republiky a Kanady.

"Myslím, že náš dnešný výkon mohol byť lepší. Urobili sme však príliš veľa chýb a to sa nemalo stať," skonštatoval Poliak Stoch.